Blog

Blog geri dön
Paylaşan: admin Kategori: Genel Yorumlar: 0 8

Bitki Çayları Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenme yiyecekler kadar içtiğimiz içecekler açısından da önemlidir. Bitki çaylarının doğal olması ve doğal tedavi yöntemleri arasında bulunması ile kolaylıkla şifa amacıyla kullanılabilir. Bitki çaylarının düzenli tüketilmesi ile fayda sağlanabileceği gibi aşırı tüketimi de zarar verebilir. Doğru bitki çayı tüketimi sizin anlık ihtiyaçlarınızı kolaylıkla sağlamanıza yardımcı olur. Bitki çayları çeşitlerine göre faydaları da çeşitlilik gösterir.

Bitki Çayı Çeşitleri ve Faydaları

Bitki çaylarının bilinmesi ve faydaları ile günümüzde oldukça ilgi görülmüştür. İlk zamanlarda yeşil çay faydalarının bilinilmesi ile diğer çay çeşitlerinin de ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Bitki çayları türleri olarak;

  • Yeşil çay; Metabolizmayı hızlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile ilgi görmüştür.
  • Adaçayı; Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Papatya çayı: Sakinleştirici özelliği olduğu ve uykusuzluğa iyi gelir.
  • Ihlamur çayı: Evde kesinlikle bulunması gereken çaylardandır. Boğaz ağrısı, öksürük ve bağışık sistemime iyi gelir.
  • Ekinezya çayı: Kış çaylarının vazgeçilmezi olan ekinezya içeriğinde bulunan farklı bitkiler ile kış çayı olarak bilinir. Soğuk algınlığına iyi gelir.

Zamanla kullanılan bitki çaylarının faydaları ile çeşitlilik de artmıştır. Bitkilerin incelenmesi ile farklı hastalıklarda farklı çayların kullanılması önerilmiştir. Bitki çayları günlük tüketime uygun olup kesinlikle ciddi hastalıkların tedavisi de olarak düşünülmemelidir.

Bitki Çayların Hazırlanışı

Bitki çaylarının kullanımı kadar doğru şekilde yapılması da önemlidir. Rahatsızlandığınızda doğru bitki türünü tercih edilmeli ve ona uygun şekilde hazırlanması önerilir. Bitki çaylarının günümüzde yaygın şekilde kullanımı ile günlük kullanıma özel poşet çaylar da üretilmeye başlanmıştır. Gün içinde kolaylıkla sallama çay tarzında kullanımı sağlanmaktadır.

Paketlenmiş ürünler kadar aktarlarda satılan açık ürünlerde tercih edilebilir. Ürünlerin taze ve doğal ürün olmasına dikkat edilmelidir. Bitki çayları iki tür hazırlanır. Bitki çayları çiçek ve yaprak olarak olduğu gibi kök ve tohum şeklinde de olabilir. Yaprak ve çiçekli olan çaylar demleme şeklinde hazırlanırken diğerleri kaynatma tarzı ile hazırlanır.

Bitki Çaylarının Sakıncaları

Çaylar bizleri hastalıklardan koruduğu gibi doğru kullanılmadığı zamanlarda bizlere zarar da verebilmektedir. Bitki çayının doğru tercih yapılması, yeterli miktarda kullanılması gerekmektedir. Hamilelerin bitki çayı kullanımında çok dikkat etmesi gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön